Rozhodovanie o väzbe obvinených v kauze TIPOS hovorí veľa o našom súdnictve

Autor: Alojz Baránik | 10.12.2019 o 18:34 | (upravené 28.12.2019 o 13:37) Karma článku: 1,97 | Prečítané:  884x

Všimli ste si, že obvinených v kauze manažérov TIPOSu najprv Špecializovaný trestný súd nevzal do väzby, takže musel urobiť až Najvyšší súd? Človek by sa nad vecou nepozastavil, keby sa nejednalo o firmu spájanú politickou mafiou.

Jedná sa pritom o učebnicový prípad situácie, kde obvinení majú dôvod aj možnosti na ovplyvňovanie svedkov a marenie vyšetrovania. Také rozhodnutie predsedu Špecializovaného trestného súdu Trubana vyzerá preto divne.

Áno, vyzerá to divne, keď súd, ktorého deklarovaným účelom je vedieť sa vysporiadať s komplexnou kriminalitou, potrebuje príučku od Najvyššieho súdu v takej na pohľad jednoduchej veci, akou je vzatie dvoch obvinených do väzby tak, aby si títo nemohli dohovárať obranu a mariť postup vo vyšetrovaní ich trestnej veci.

Vyzerá to ešte divnejšie, keď sudcom, ktorý na Špecializovanom trestnom súde o návrhu na väzbu takto v prospech obvinených rozhodoval, je jeho samotný predseda Michal Truban, u ktorého by bežný človek predpokladal, že na tomto súde, kde sa majú súdiť najzávažnejšie trestné činy, nie je ten, ktorý takýchto dvoch obvinených prepustí s tým, že "nie sú dôvody na väzobné stíhanie".

A ešte viac ako divnejšie vyzerá to, že sudca Truban je ten, ktorého si zločinecká koalícia tento rok zvolila za svojho kandidáta na sudcu ústavného súdu a tiež ten, ktorý neváhal žalovať denník SME za to, že uverejnil o ňom nejaké sporné informácie v súvislosti s tým, že jeho obľúbenou zábavou je poľovačka (a nie, napríklad, štúdium rozhodnutí nemeckých alebo amerických vysokých súdov), pričom treba dodať, že na všeobecných súdoch pán predseda Truban bol s takou žalobou úspešný, a len Ústavný súd sa denníka SME zastal, na čo sa pán predseda Truban rozhodol obrátiť sa na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu (pretože, pochopiteľne, pán predseda Truban nie je zvyknutý na súdoch prehrávať), avšak tam to vzhľadom na súdom položenú otázku tiež nevyzerá nejako extra nádejne.

No a najdivnejšie je, že predseda ŠTS Michal Truban je ten istý, ktorý sa vraj spomína v Kočnerovej Threeme ako ten, čo by mal na "jeho" súde niečo vybaviť prostredníctvom nejakého Martina Reháka, ktorý má rovnaké meno ako spoluzakladateľ právnickej firmy, ktorá organizovala známu "zabíjačku" reputácií viacerých členov súdnej rady, sudcov a "prominentných" advokátov a právnikov. Treba dodať, že pán predseda Truban uvedenú súvislosť s Kočnerovou Threemou dôrazne a jednoznačne poprel, čo nikoho, predpokladám, neprekvapuje.

Ale ešte divnejšie ako najdivnejšie je na celej veci to, že to bol práve pán predseda Špecializovaného trestného súdu Truban, ktorý aj z dôvodov vyššie uvedených je nesporne človek nadmieru zamestnaný, dostal na svoj sudcovský stôl rozhodovanie o práve tejto kauze, ktorá sa spája so všeličím možným, čo sa týka exponentov strany Smer, ale inak je banálnou a rutinnou robotou.

V prípade trestnej kauzy tragédie v Prešove súd poľahky vzal troch obvinených do väzby, hoci si neviem predstaviť, ako by títo mohli reálne ovplyvňovať vyšetrovanie tejto (z hľadiska predmetu a situácie vyšetrovania ich viny) relatívne jednoduchej veci. Bolo by iste zaujímavé porovnať odôvodnenie rozhodnutia súdu v Prešove s odôvodnením rozhodnutia pána predsedu Trubana vo veci obvinených vo veci TIPOS. Dostali by sme sa asi k podstate toho, prečo súdy u nás nefungujú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ľudia sa na AstraZenecu sťažujú najviac, odborníci ju aj tak odporúčajú

Pri AstraZenece zatiaľ nehlásili žiadne úmrtie. Očkujú ňou mladších ľudí.

Moderná krajina

Sú svetová špička, vie o tom aj americká armáda. Zostali však na Liptove

Získali trojmiliónovú investíciu.


Už ste čítali?