Čo je viac? Právnik alebo mafián? Ako kde.

Autor: Alojz Baránik | 11.7.2016 o 9:10 | Karma článku: 5,76 | Prečítané:  1575x

Keď cestujeme do cudziny, musíme počítať s tým, že niektoré veci fungujú inak ako u nás. To zahŕňa aj to, že právo je dôležité.

Keď som bol mladší, celkom často som cestovával do New Yorku a nie vždy len pracovne. Raz na jar, vo vedomí toho, že Newyorské počasie je veľmi nevyspytateľné a vrtkavé, som si pred cestou kúpil taký napol kabát napol plášť, o ktorom som si myslel, že mi dobre poslúži, nech je počasie akékoľvek. Navyše, bol zlacnený na polovicu a to, že vyzeral ako kožený a pritom bol z nepremokavej čiernej látky, som si myslel, že mi dopomôže k tomu, že budem „cool“. V New Yorku! Nie nadarmo sa hovorí „mladosť – pochabosť“.

Pred príletom na letisko sa zdalo, že všetko ide podľa plánu, predpovedali sychravé počasie a ja som bol na svoj výber oblečenia patrične pyšný. Pasovou a imigračnou kontrolou som prešiel ako obvykle veľmi hladko, i keď kútikom oka som si všimol skupinku len zdanlivo ležérnych newyorských policajtov. Keď som okolo nich prechádzal, jeden ma oslovil a požiadal, aby som ho nasledoval.

Vtedy som pochopil, že môj nový kabát, spolu s mojou vtedy ešte predsa len viac mladistvou postavou a holohlavou vizážou, vzbudili záujem, o ktorý som moc nestál. Za tých pár desiatok krokov, kým sme mlčky šli do miestnosti policajtov, som rozmýšľal, čo z tohto vzíde a ako to budem riešiť.

Lenže situácia dostala nečakaný zvrat, keď sa ma policajt hneď po príchode do miestnosti spýtal:

„Aké je vaše povolanie“?

Vtedy som pochopil, že toto nevítané stretnutie bude mať krátky priebeh:

„Právnik“, odpovedal som pevne.

 „Ďakujem, prosím pokračujte k východu“, reagoval policajt. Žiadne vysvetlenia, kontrolné otázky ani pochybnosti.

Darmo, milý newyorský policajt vie, že ten, kto sa vie zaštítiť právom, nie je preňho zaujímavý. A tiež, že právnik nie mafián, i keď to jeho kabát tak trochu signalizuje.

Zato na Slovensku veci fungujú inak. Že právnik nie je mafián a mafián nie je právnik nie je ani zďaleka také samozrejmé. A náš pán (ešte stále) minister polície JUDr. Kaliňák sa nás snaží presvedčiť, že keby k podobnému rozhovoru došlo, mal by znieť asi takto:

„Kto ste? Ste obyčajný debil, ktorý tu na tento režim pracuje, platí dane a drží hubu? Alebo ste náš človek? Čo? Ste náš človek? Moment, volám šéfa, aby som si to overil. Aha, jasné, nech sa páči môžete ísť.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zurian ostáva na čele NAKA aj po výpovedi exnámestníka SIS o vynášaní informácií

Šéf NAKA podal na obvineného svedka zo SIS trestné oznámenie.

Dobré ráno

Dobré ráno: Minister Krajčí nakúpil milióny zlých testov

Pôvodne to mali byť sady, s ktorými si každý doma spraví samotest.


Už ste čítali?