Policajná inšpekcia kontrolovaná prokuratúrou? Už len to nám chýbalo!

Autor: Alojz Baránik | 27.6.2016 o 8:04 | (upravené 27.6.2016 o 12:25) Karma článku: 7,78 | Prečítané:  1008x

V nedeľnej dopoludňajšej diskusii moderátora TA3 s Bélom Bugárom prišla reč aj na nefungujúcu kontrolu polície.

Už v  čase tvorby programového vyhlásenia 3. vlády Roberta Fica hovorila ministerka Žitňanská o návrhu, podľa ktorého by policajnú inšpekciu akosi kontrolovala prokuratúra. O tom Béla Bugár v TA3 uviedol v podstate to, že miesto ľudí, oni „chcú meniť systém“.

Nedávne odhalenia podozrení na pranie špinavých peňazí ministrov Kaliňáka a Počiateka nám pripomínajú dôvody, pre ktoré aj takýto veľmi slabučký a bezzubý nápadík z výrobne ilúzií určených pre potreby zakrývania morálnej nahoty vládnej koalície bol Robertom Kaliňákom promptne zamietnutý.

Pritom, ak by  sa malo jednať o takú „zmenu systému“, kde o vyšetrovaní či nevyšetrovaní trestných činov polície by rozhodovala prokuratúra, by to znamenalo to len to,  že prokurátori, teda tí, čo majú povinnosť dohliadať na dodržiavanie zákonov, budú miesto doterajších zákonov porušovať nejaké iné. Tie, ktoré budú zavedené v rámci  toho „zmeneného systému“.  A bude to tiež viesť k tomu, že životná úroveň miesto niektorých vysokopostavených policajtov, bude „nepochopiteľne“ stúpať niektorým prokurátorom.

 A ani zďaleka by sa uvedené nemuselo týkať len tých prokurátorov v konaniach vedených ako odvetu za zverejnenie jasného „obchodného“ prepojenia Roberta Kaliňáka a Jána Počiateka s daňovým megapodvodníkom. Letmým pohľadom na majetkové pomery našich prokurátorov (pokiaľ nám to utajovaná povaha prokuratúry dovolí) totiž zistíme, že mnohí z nich si až príliš často žijú veľmi výrazne nad pomery, ktoré si zo svojich oficiálnych platov môžu dovoliť.

Preto posilnenie postavenia prokuratúry voči policajnej inšpekcii by bolo nie riešením, ale prehĺbením nefunkčnosti polície. Polícia, a teda aj inšpekcia, sa totiž, aspoň teoreticky, môže zmeniť ako výsledok volieb a nástupu nového ministra do funkcie. Prokuratúra, ako uzavretá organizácia sovietskeho typu založená Mečiarom, ak sa nejako mení, tak len k horšiemu.

Ak sa Slovensko má stať riadnou demokraciou, prokuratúra musí stratiť svoje doterajšie postavenie úplného suveréna, ktorý nikomu a za nič nezodpovedá. Musí najmä niesť zodpovednosť za stav prakticky úplnej beztrestnosti príslušníkov našej vládnucej garnitúry.

To, čo sa v poslednom čase potvrdzuje stále viac, že Fico a ľudia okolo neho sú zločinecká organizácia, je totiž potvrdením absolútne nefungujúcej prokuratúry. Že táto situácia generálnemu prokurátorovi Čižnárovi a špeciálnemu prokurátorovi Kováčikovi dlhodobo nevadí, je dôkazom toho, že prokuratúra je systém na právnu ochranu páchateľov trestnej činnosti príslušníkov tejto zločineckej skupiny. A na vytváranie dojmu, že je „nezávislá“.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KULTÚRA

Minúta po minúte: Moonlight má prvého Oscara

Odovzdávanie budeme sledovať naživo.

TECH

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali Nokiu 3310

Majú Android, nízku cenu a dobrý hardvér.


Už ste čítali?