Vo Vlkanovej žijú v neznesiteľnom životnom prostredí - za Fica sa znečisťovateľom darí

Autor: Alojz Baránik | 21.2.2016 o 23:50 | Karma článku: 7,94 | Prečítané:  1914x

Malebnú obec Vlkanová na okraji Banskej Bystrice znečisťuje protiprávna prevádzka spaľovne v susednej obci Badín. A niet nikoho, kto by tento protiprávny, bez riadnych povolení fungujúci podnik zastavil.

Pretože u nás nestačí mať na svojej strane právo. Je potrebné len mať moc, právo neexistuje.

Na to, že sa u nás právo porušuje denne, trvalo a nepretržite sme si akosi zvykli. Vraví sa, že človek si zvykne aj na šibenicu. Na porušovania práva si väčšina u nás zvyká tak, že dúfa, že sa im akosi vyhne, keď bude mať dostatočne sklonenú hlavu alebo sa bude pozerať inam. Horšie je to v prípade, keď nejaké porušenie práva príde priamo k vám. Keď vstúpi do vašej ulice, záhrady, vášho domu, vašej obývačky a spálne.

Obyvatelia Vlkanovej sú zúfalí. Členovia Združenia Vlkanová zdravo vyčerpali takmer všetky možnosti*. Žiaden úrad, žiaden verejný činiteľ, nikto nevie pomôcť. Vlastne, nie že nevie pomôcť, ale pomôcť im nechce. A pritom sa jedná o porušovateľov ich práv, ktorým sa nedá vyhnúť ani sa nich nedá zabudnúť. Lebo znečisťovanie je extrémne. Zápachom, hlukom a otrasmi. A protiprávne.

Napriek tomu, že znečisťujúca prevádzka je doslova len pár stoviek metrov od rodinných domov v obci Vlkanová, jej obyvatelia nikdy nedostali šancu ovplyvniť existenciu a charakter tejto prevádzky. A napriek enormnému úsiliu, apelovaniu na všetky úrady, politikov, miestnych, regionálnych i celoštátnych, nič. Všetky posudky, merania, úradné súhlasy sú zmanipulované tak, aby prevádzka akože spĺňala limity a podmienky. Akože. Tak sa napríklad meria na náveternej strane, tak prevádzkovateľ akosi vie, kedy sa bude merať a má tak možnosť prispôsobiť výkon prevádzky po dobu merania. A pritom iné merania, tie, ktoré potvrdzujú systematické prekračovanie noriem, úrady ignorujú. A úrady ignorujú a porušujú aj všetky súvisiace predpisy. Prečo?

Ako mohla takáto prevádzka takto vzniknúť?  Jednoducho takto: Niečo sa nechá schváliť a niečo iné sa prevádzkuje! A niet nikoho, žiaden úrad, žiaden verejný činiteľ, ktorý by zasiahol a vynútil si dodržiavanie právnych predpisov.

A samozrejme, pre porušovateľov práva je miesto nákupu potrebných technológií, dodržania predpisov a podmienok úradných povolení ľahšie si vec „vybaviť“, a prípadne si najať si na zastrašovanie vlkanovčanov bratislavského advokáta.

Ukážka niektorých z vážnych porušení pri prevádzke spoločnosti Kompala v Badíne:

Schválené - povolené

1. Typ prevádzky: Kompostáreň Hodnotiaca správa o posudzovaní vplyvov na prostredie (EIA) vypracovaná len pre tento typ prevádzky

2. Maximálny povolený čas prevádzky: 220 dní ročne, od 06.00 hod. do 18.00 hod.        

3. Ročný max. vstup surovín 70 000 ton, z toho 50% kal 50% frakcia dreva

4. Minimálna vzdialenosť (pre schválený typ prevádzky) 300 m.

5. Meraním imisií hluku potvrdené prekročenia hladín hluku v dennom aj nočnom období. Vydaný nesúhlas so skúšobnou prevádzkou od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.

 Skutočnosť

1. Energoblok a spaľovňa! V priebehu výstavby zmena na „Výroba elektrickej energie spaľovaním obnoviteľných zdrojov a kompostáreň Badín“ bez EIA správy

2. Nepretržitá prevádzka 24 hodín denne

3. Neznámy objem surovín, ich charakter a toxicita, na ktorý prevádzka nemá súhlas

4. 220 m od steny najbližšej obytnej zástavby.

5. Ignorovanie rozhodnutia, skúšobná prevádzka pokračovala a pokračuje bez prerušenia. Napriek opakovaným meraniam imisií hluku potvrdzujúcim prekračovanie povolených hladín, vydaný súhlas na prevádzku Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici,

 

Na záver dva malé príklady toho, ako fungovalo schvaľovanie prevádzky spaľovne:

1. Pri posudzovaní iného ale identického projektu (v obci Horný Hričov) je ako podmienka uvedené toto:

Za účelom odvádzaniavodných pár a zapáchajúcich látok vznikajúcich v procese skladovania paliva bude pri hale Skladu paliva inštalované vzduchotechnické zariadenie a biofilter pre odstránenie zapáchajúcich látok zo vzduchu vyfukovaného do vonkajšiehoprostredia. Vzduch odsávaný zo Skladu paliva je kontaminovaný látkami vznikajúcimi v procese skladovania. Ide o nasledovné škodliviny: amoniak, sírovadík – sulfan, merkaptany, organické kyseliny – maselná, octová, prípadne amíny, terpeny atď. Pre dodržanie dovolených emisných limitov je určená technológia čistenia a odsávania vzduchu.

Prevádzkovateľ Kompala v obci Badín, v tesnej blízkosti domov v obci Vlkanová sklad paliva so zabudovanou vzduchotechnikou nemá a palivo – energokompost, vrátane škodlivín a možných  prekurzorov pre vznik nebezpečného prízemného ozónu, skladuje voľne, vo vzdialenosti 150 – 200m od obytnej zóny obce Vlkanová.

2.  Otázka na verejnom zhromaždení na vedúceho Regionálneho Úradu Verejného Zdravia:

Prečo ste vydali kladné stanovisko ku kolaudácii pre firmu KOMPALA a.s., keď vaše merania potvrdili prekračujúce hladiny hluku v dennom i nočnom období?

Odpoveď: Lebo prevádzkovateľ KOMPALA a.s predložil svoje merania, ktoré ukazujú, že hladiny nie sú prekročené.

Otázka: A prečo sa nedali urobiť ešte ďalšie merania, ktoré by potvrdili alebo vyvrátili hodnoty namerané Úradom?

Odpoveď: Lebo som rozhodol akceptovať ich merania.

 

Samozrejme. Ako inak! Na strane Vlkanovej je právo, ale na strane porušovateľov je moc! Dokedy?

 

____________________________________________________________

*Tento článok obsahuje informácie, ktoré Združenie Vlkanová zdravo poskytlo na stretnutí s Richardom Sulíkom, predsedom strany SaS a poslancom EP, z ktorého  iniciatívy bol tento vytvorený.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Poplatok za sobáš budú možno platiť aj neveriaci, diskrimináciu odmietajú

Matriky majú s cirkevnými sobášmi viac práce ako s civilnými, tvrdia autori poplatku.

KOMENTÁRE

Od mačiatok k ohrozeniu demokracie. Ňuňuňu

Sociálne siete už nie sú miestom, kde sa stretávajú priatelia.

EKONOMIKA

Majú živnostníci právo na dovolenku? Ako rozhodol európsky súd

Nie je živnostník ako živnostník.


Už ste čítali?