Pripravený pre ľudí? Spoločne to dokážu? Prezident a zmeny ústavy.

Autor: Alojz Baránik | 13.3.2014 o 17:28 | (upravené 23.4.2014 o 15:32) Karma článku: 16,31 | Prečítané:  855x

Základným zdrojom demokracie je kontrola dodržiavania pravidiel vo vedomí, že osoby v postavení moci sú nedôveryhodné, pokiaľ sa nepreukáže inak. Vychádzajúc z uvedenej tézy, formovanej a opakovanej po stáročia počínajúc tvorcami americkej ústavy,  musíme sa usilovať o také zmeny ústavy, ktoré v čo najväčšej miere zabezpečia vzájomnú kontrolu nielen inštitúcií štátu, ale aj jednotlivých osôb, ktoré reálne vykonávajú moc nad obyvateľmi Slovenska.

Keď za popretia najzákladnejšieho pravidla vzájomnej kontroly orgánov štátu došlo k tomu, že  Š. Harabin bol vymenovaný za predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady, zákonodarná moc, výkonná moc a súdna moc sa nielenže vzájomne nekontrolovali, ale naopak, vzájomne spolupracovali spôsobom v podstate nie iným ako medzi sebou spolupracujú jednotlivé zložky kriminálnej organizácie. Preto úpravy slovenskej ústavy musia smerovať k tomu, aby sa takéto excesy neopakovali a aby sa dôsledky takých excesov čo najviac eliminovali. Inak všetky zmeny ústavy, ak nejaké vôbec budú, znamenajú len utvrdenie súčasného stavu.

Ako vieme, slovenská ústava, reflektujúc dobu svojho vzniku a jej autorov, nesie všetky známky toho, že bola napísaná tak, aby sa dala ľahko porušovať. A uvedený prípad takého porušovania je len jednen z mnohých. Ak teda chceme naozaj žiť v demokracii, a teda sa neuspokojiť s tým, čím nám (peniazmi alebo svojim egom) skorumpovaní politici vymývajú mozgy skrze k dokonalosti zvládnutých klamacích techník, musíme politikom nedôverovať a usilovať sa dostať do riadenia nášho štátu, a teda aj nášho života, také osoby, ktoré (slovami generála MacArthura) budú nielen napomáhať tomu, že sa demokracia bude posilňovať, ale aj zabezpečia, že sa demokracia naozaj posilní. Dokiaľ sa aspoň v jednom centre štátnej moci toto nepodarí, bude jedno, čo je napísané v našej ústave, pretože tí, ktorí jej dodržiavanie majú kontrolovať, sú v prevažnej časti jej vždy pripravenými porušovateľmi.

Áno, zmeňme ústavu, ale len tak, ako je to nutné na reálne rozbitie monolitu parlamento-vlády, harabino súdov a neschopnej a (napriek uisťovaniu najvyššieho) politicky ovládanej polície a prokuratúry. A zvoľme si prezidenta, ktorý dáva najväčšie záruky, že ide do boja za lepší život nás všetkých, nie len tých vyvolených.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.


Už ste čítali?