Znásilnenie nie je láska a úplatok nie je provízia.

Autor: Alojz Baránik | 20.1.2012 o 8:54 | (upravené 20.1.2012 o 11:37) Karma článku: 13,93 | Prečítané:  1796x

Bossovia médií asi nevidia rozdiel. Obrazom pretrvávajúcej negramotnosti, falošnosti a  vymývania mozgov v našich médiách je neznalosť významu bežných pojmov. Skutočnosť, že mnohé noviny u nás sú politicky-mafisticky ovládané, spôsobuje, že žiaden dobrý, alebo aspoň nadaný novinár (rozumej taký, ktorý nie je bezcharakterný) v nich nechce pracovať.

 

Negramotnosťou je, keď médiá hovoria o krádeži tak, že niekto niečo scudzil miesto odcudzil. Alebo o „lukratívnom" pozemku miesto o pozemku na (napríklad) atraktívnom mieste.

Falošnosťou je, keď médiá hovoria o vagabundovi ako o „podnikateľovi". Naše médiá akosi nepripúšťajú, že podnikateľ má byť ten, kto riskuje v nádeji na úspech a tým vytvára hodnoty. Že podnikateľom je aj ten, kto ráno vstáva s obavami či jeho firma uspeje, či bude mať na platy svojich zamestnancov a či mu zostane aspoň toľko, koľko by zarobil keby bol zamestnaný. A že to je iné ako byť kriminálnikom, teda niekým, kto je síce tiež na „voľnej nohe", ale je napr. výpalník (alebo prípadne veľkovýpalník, tzv. Gorilista).

Vymývaním mozgov je, keď médiá, keď hovoria o tom, čo sa odohrávalo v spise Gorila, používajú miesto slova úplatok pojem „provízia". Provízia je odmena za sprostredkovanie. Sprostredkovanie je zákonom upravená, štátom podporovaná a spoločensky žiadúca činnosť, z ktorej štátu a spoločnosti plynie prospech napr. v podobe daní.

Úplatok je poskytnutie peňazí alebo inej výhody v rámci zločinu napr. podplácania vo veciach všeobecného záujmu, teda je to takmer protikladom pojmu provízia, pretože je poskytovaný ako súčasť zločinu a štát a spoločnosť v dôsledku toho stráca. Stráca najmä tým, že ten, kto dáva úplatok tak robí preto, lebo určite aspoň o 10-násobne (a pravdepodobne 100 a viac-násobne) ukráti štát  pri transakcii kvôli ktorej úplatok dal.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.


Už ste čítali?