Otázka na tento týždeň: Aký je dôvod nevymenovania doc. Čentéša?

Autor: Alojz Baránik | 11.12.2011 o 19:52 | (upravené 11.12.2011 o 23:00) Karma článku: 26,03 | Prečítané:  6316x

Etablované médiá u nás píšu zväčša o veciach, ktoré veľkú skupinu ľudí nezaujímajú a o veciach, ktoré týchto ľudí zaujímajú, nepíšu. Nevyzerá, že by to bola náhoda a určite to nie je len preto, že nevedia, čo majú o tej-ktorej téme napísať. To sa pozná podľa toho, že ani nekladú otázky, ktoré by mohli viesť k odpovediam. Napadlo ma preto, že aspoň tu treba otázku, na ktorú odpoveď zaujíma snáď nielen mňa, položiť a možno sa niečo dozvieme. Prosím odpovedajte na dnešnú otázku! Môžete špekulovať alebo mať "zaručené" informácie, len nech to je o niečom!

Z tých, ktorí o tom premýšľajú, si dnes už asi nikto nemyslí, že existuje riadny dôvod na nevymenovanie docenta Čentéša za Generálneho prokurátora SR. Ako vieme, všelikto, vrátane tých, čo sú k tomu povolaní, všetkými možnými spôsobmi spochybňovali zvolenie doc. Čentéša a neskôr spochybňovali aj nárok na jeho menovanie. Predkladali nám výhrady a konštrukcie, ktoré vychádzajú z toho, že sme všetci hlupáci, alebo z toho, že (ak náhodou hlupáci nie sme) nezáleží na nás. Najprv sa na posudzovanie doc. Čentéša (tiež pred jeho zvolením, ale najmä po ňom) začal používať meter, ktorý sa u nás obvykle nepoužíva na pozemšťanov, a na prokurátorov už vôbec nie. Potom sa hľadali rôzne tzv. ústavné dôvody. No a teraz sa už len mlčí - proste je to jedno, dodržiavanie Ústavy nehrá rolu a vec sa skĺzla do roviny, kde sa nám niekto snaží naznačiť, že ak má byť niekto menovaný do funkcie ústavného činiteľa, musí najprv byť úspešný s príslušným návrhom na Ústavný súd (a prípadne dosiahnuť priaznivé hodnotenie svojej veci jeho hovorkyňou).   

Pritom vieme, že Generálny prokurátor nepodlieha žiadnej kontrole a organizácia, ktorú riadi, je tvorená ľuďmi, ktorí sú dosadení bez akejkoľvek demokratickej kontroly. A to takto prebieha 20 rokov. Bohorovnosť, ktorá je u mnohých príslušníkov tejto organizácie v dôsledku tohto (takpovediac genetického vývoja) zakódovaná, sa nutne musí prejaviť aj na výsledkoch práce prokuratúry ako celku.

Že by doc. Čentéš jednoducho mal pre Gašparoviča nevhodný genetický profil? Ale prečo mu na tom tak záleží? Čo Trnka má a doc. Čentéš nemá? Alebo, inak: Čo Trnka nemá, čo doc. Čentéš má?

Jedno je isté, doc. Čentéš prešiel výberom pod drobnohľadom a všetkých svojich súperov - pripomínam, že v istej fáze procesu vývoja ich bolo viac ako len jeden - úplne zatienil v oblasti osobnej integrity (mimochodom, toto slovíčko dávam politikom a novinárom do láskavej pozornosti).

Prezident Slovenskej republiky nám vo svojom prezidentskom sľube sľubuje vykonávať svoju funkciu v záujme občanov a obhajovať ústavu. Jeho povinnosťou je zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. Deje sa toto dnes? A ak nie, čo je toho pravým dôvodom?

Takže otázka na dnešok znie:

Aký je skutočný dôvod toho, že Gašparovič nechce vymenovať docenta Čentéša za Generálneho prokurátora Slovenskej republiky i keď tým riskuje, že by mohol byť označený za porušovateľa Ústavy?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.


Už ste čítali?