Ako Fico hovorí pravdu o stave súdnictva

Autor: Alojz Baránik | 23.3.2011 o 8:18 | (upravené 23.3.2011 o 9:56) Karma článku: 4,47 | Prečítané:  622x

Asi tak, ako Harabinovo-Mečiarovo-Ficovo súdnictvo funguje ako celok. Niečo z toho je aj pravda, ale podstata je presný protiklad. Porovnajte čo Fico povedal o uznesení Výboru ministrov spravodlivosti Rady Európy a aké toto naozaj bolo.

Fico povedal (podľa SME ale s opraveným preklepom v čísle 2009):

"Opýtam sa vás, keď už vediete taký džihád proti sudcom a prokurátorom, prečo ste zatajili pred verejnosťou rezolúciu výborov ministrov spravodlivosti Rady Európy z 2. decembra 2010, ktorá privítala početné súdne reformy na Slovensku v rokoch 2007 až 2009 a ocenila opatrenia prijaté Harabinom, ktoré prispeli k skráteniu dĺžky súdnych konaní? Vy ste doteraz v riešení skutočných problémov súdnictva neurobili nič,"

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5818786/smer-nebude-respektovat-verejne-zvoleneho-prokuratora.html#ixzz1HPB7Nr1d

Ak si tento výrok zanalyzujeme, záver je tento:

Pani ministerka Žitňanská nič nezatajovala a ani zatajiť nemohla, pretože predmetná rezolúcia je zverejnený dokument, ku ktorému má prístup relatívne každý.

Každá rezolúcia tohto typu je písaná diplomatickou rečou, ktorá je mimoriadne zdvorilá. Tak aj táto vo svojej preambuli uvádza tzv. východiská, ktoré ako prejav zohľadnenia stanoviska dotknutej strany, teda Slovenskej republiky, uvádza aj  pozitívne informácie ňou predložené, a to zdvorilou formou tak, že tieto "víta".

Avšak: Zjavným účelom rezolúcie je vytknúť Slovenskej republike nedostatky v súdnictve, v dôsledku ktorých je počet slovenských vecí pred Európskym súdom pre ľudské práva príliš vysoký. Rezolúcia samotná (na rozdiel od jej východísk) preto je výtkou postupov slovenského Ústavného súdu v súvislosti so sťažnosťami na prieťahy a vyzýva slovenské úrady, aby

- urobili všetko, čo je v ich silách na zrýchlenie prebiehajúcich konaní pred slovenskými súdmi tak, aby tieto mohli byť rýchlo skončené, a aby informovali Výbor o ich vývoji;

- vytrvali v úsilí o vyriešenie všeobecného problému enormnej dĺžky trvania občianskych súdnych konaní a posilnili v súčasnosti videný trend ich znižovania

- naďalej poskytovali Výboru informácie o vývoji v danej oblasti, najmä pokiaľ sa týkajú dopadu týchto opatrení a trend v oblasti vývoja priemernej dĺžky konaní;

-   a ďalej poskytli Výboru aj iné informácie, ktoré mu umožnia sa ubezpečiť, že ich domáce opatrenia fungujú v súlade s kritériami stanovenými Súdom (Európskym súdom pre ľudské práva).

Celý text uznesenia je tu:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.


Už ste čítali?