reklama

Principiálni sudcovia - Čistému všetko čisté?

Reakcia na článok Sudkyňa: Sudcovia výšku deficitu určite priamo neovplyvňujú http://www.sme.sk/c/5731416/sudkyna-sudcovia-vysku-deficitu-urcite-priamo-neovplyvnuju.html

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Pokiaľ ide o stav súdnictva na Slovensku, mám veľa výhrad a ako prijímateľ tejto služby som spokojný len výnimočne a hrubo nespokojný skoro vždy. Teraz nejde ani tak o mňa ale o to, že nie je spokojný nikto, s kým sa o tom rozprávam (úplatkárov a iných gangstrov nepoznám tak, že by som s nimi na takéto témy rozprával).

Obávam sa, že súdnictvo na Slovensku nebude ako celok fungovať spravodlivo ešte veľmi dlho. Napriek nádejam spojeným s programom novej vlády, môj pesimizmus v tejto oblasti rastie a jeho dôvod sa dá zhrnúť približne do nasledujúcej otázky:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako sú ľudia, ktorí stoja na strane nápravy pomerov súdnictve, na svoju úlohu vybavení a odhodlaní v porovnaní s tými, ktorí majú záujem na pokračovaní ovládnutia súdnictva oligarchami prostredníctvom skorumpovaných politikov (z ktorých niektorí už teraz sú aj svojbytnými oligarchami)?  

Ak sa zamyslíme nad súčasnými politikmi, ich doterajšie výsledky v tejto oblasti sú mizivé. Všetci sa snažia hlavne vyzerať dôstojne, s čím sa podľa ich videnia sveta vylučuje to, aby boli rázni a dôslední.  U niektorých to môže byť aj  tým, že majú maslo na hlave alebo povyšujú lojalitu k svojej strane nad svoju úlohu bojovať s korupciou a neporiadkom v súdnictve a mimo neho. Nechápu, alebo nechcú chápať, vážnosť situácie. Alebo nikdy neboli na súde, nič, čo je pre nich dôležité, nezáviselo od nejakého lenivého, zmindrákovaného, intelektuálne menejcenného alebo povýšeneckého či druhou stranou podplateného sudcu. Veď iste, politici už sú na svojich miestach poväčšine dlho a všetko si vedia zariadiť, takže majú možnosť sa súdom vyhnúť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

No a potom tu máme sudcov. Existuje medzi nimi skupina, ktorá aktívne bojuje za zlepšenie situácie. Navyše je mnoho aj takých, ktorí nijako nebojujú, ale len dobre robia svoju ťažkú prácu v ťažkých podmienkach. No a teraz sa nám časť tejto skupiny úspešne morálne skompromitovala tým, že bojujú proti zníženiu ich platov, ku ktorému došlo v dôsledku zníženia platov poslancov, na ktoré sú ich platy priamo naviazané. Ešte než napíšem, prečo takýto postoj odmietam, uvediem, že som za to, aby sudcovia mali najvyššie platy aké môžu mať. Jednoducho, ak sa sudcovská práca má robiť poriadne, musí byť riadne ohodnotená a musí byť odrazom toho, že sudca je elitou nielen svojej profesie, ale aj národa. Tiež podotýkam, že sa tu nejedná o stanovisko v právnej rovine, kde je môj názor taký, že je pravdepodobné, že uvedení sudcovia, ak sa obrátia na súd, budú úspešní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tu ide o morálny a etický pohľad. Teda, či sa sudcovia cítia morálne oprávnení sa nezúčastniť na znižovaní platov v štátnej správe z pohľadu nasledujúcich faktov:

1. Len za posledných niekoľko mesiacov (približne od prevzatia moci novou vládou) Ústavný súd rozhodol o sťažnostiach pre prieťahy viac ako 200 krát v prospech sťažovateľov. K tomuto je treba uviesť, že len malá časť účastníkov súdnych konaní sa odhodlá sa sťažovať na Ústavnom súde, a teda je namieste záver, že prieťahy sa odohrávajú takmer vo všetkých súdnych veciach (z mojej skúsenosti môžem povedať, že najviac 10% vecí je vybavená z tohto hľadiska uspokojivým spôsobom).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Občiansky súdny poriadok (napríklad) stanovuje nasledujúce (právnikom sa ospravedlňujem):

- Len čo sa konanie začalo, postupuje v ňom súd i bez ďalších návrhov tak, aby vec bola čo najrýchlejšie prejednaná a rozhodnutá.

- ....súd ....... pojednávanie pripraví tak, aby bolo možné rozhodnúť o veci spravidla na jedinom pojednávaní.

Absolútne môžem z vlastnej praxe potvrdiť, že uvedené ustanovenia zákona žiaden súd na Slovensku nedodržuje, a to v podstate nikdy (výnimkám sa ospravedlňujem, že o nich neviem).

Ak teda zvážime uvedené, a aj pripustíme, že skúsenosti iných môžu byť o niečo iné, je zjavná otázka: Ako je to so základnou tézou článku pani doktorky Javorčíkovej, že „Sudcovia na Slovensku určite výšku deficitu verejných financií priamo neovplyvňujú, a preto by ich platy nemali byť znižované.“?

Národohospodárske dopady prieťahov súdov sú nesporne obrovské. Tu nehovoríme, ani o tom, že sa prostredníctvom súdnych rozhodnutí rozkráda vo veľkom vo finančných kauzách. Tu hovoríme o denných nákladoch súdov a účastníkov súdnych konaní, ktoré sú spôsobené tým, že sudcovia si neplnia svoje zákonné povinnosti. Odročujú pri najmenšej príležitosti, rozhodujú zjavne v rozpore so zákonom a nútia tým účastníkov (či v prípade formálnych chýb dávajú možnosť) odvolávať sa, a to mnohokrát aj opakovane a v rozpore s rozhodnutím vyššieho súdu, majú dvojmesačné „súdne prázdniny“ (minimálne súdy v Bratislave - aby laici tomu rozumeli, toto sa deje bez akejkoľvek opory v zákone – my pracujeme a sudcovia dva mesiace prázdninujú), chodia na pojednávania nepripravení - jediné riešenie je potom odročenie alebo nekvalifikované rozhodnutie pozývajúce k odvolaniu alebo dovolaniu.

Takže toto je morálny základ toho, že sudcovia by nemali mať znížené platy s ostatnými? Asi nie. Aj vyjadrenie pani doktorky Javorčíkovej to z časti naznačuje svojou nejednoznačnou formuláciou (citujem zo SME): „Sudcovia výšku deficitu určite priamo neovplyvňujú, môžme ho ovplyvňovať cez prieťahy v konaní a vymáhateľnosťou práva. Ale to tiež závisí napr. od počtu sudcov a servisu, ktorý majú. Nie je to len otázka pracovitosti.“.

To znamená: Ovplyvňujú nepriamo, ale významne. Za prieťahy a zlú vymáhateľnosť práva zodpovedajú sudcovia, ale aj (nevieme v akej miere) aj iní. Iste, ale toto nie je nejaký silný morálny základ. Úplne súhlasím s tými, ktorí hovoria, že primárne sú za daný stav v súdnictve zodpovední politici. A to úplne všetci, i keď iste v rôznej miere, a počínajúc Vladimírom Mečiarom a končiac Luciou Žitňanskou.   Ale od sudcov, ktorým záleží na „princípe“, by som očakával, že akceptujú, že za daného stavu v súdnictve platí obzvlášť, že začínam od seba. Nie?

Alojz Baránik

Alojz Baránik

Bloger 
  • Počet článkov:  79
  •  | 
  • Páči sa:  226x

Zástanca spravodlivosti aj tam, kde to nie je ľahké. Poslanec NR SR. Expert strany SaS pre legislatívu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu