reklama

Že si Fico a jeho gang vo voľbách 2016 ide pre beztrestnosť? Dávno ju už majú!

Denník N nedávno uverejnil článok, ktorého základnou myšlienkou je to, že vo voľbách 5. marca 2016 pôjde o veľa z jedného špecifického dôvodu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Ten je vraj to, že ak Fico zrealizuje svoj zámer ovládnuť celý politický priestor (sám alebo spolu s tými, s ktorými ho otvorene alebo v tichosti ovládal v minulosti), dosiahne úplnú beztrestnosť.

S ospravedlnením, že niekomu beriem ilúzie, by som rád východiská a závery, ktoré článok uvádza, doplnil tak, ako to zodpovedá našej realite. Tá je takáto:

  1. Ako kriticky mysliaci človek (ktorý tiež navrhol skupine poslancov NR SR za SaS prof. Čentéša ako kandidáta na generálneho prokurátora), musím povedať, že z pohľadu vplyvu na beztrestnosť vysokopostavených korupčníkov je úplne jedno aká je právna úprava zotrvania generálneho prokurátora Čižnára (generálneho spolužiaka) v jeho funkcii. Či a ako dlho tam bude on alebo niekto iný, koho tam dosadia tzv. „štandardné“ politické strany, nič nezmení na realite, s ktorou sa žiaden „štandardný“ novinár na Slovensku dosiaľ nevyrovnal: žiaden významnejší politik nikdy nebol za korupciu odsúdený. A to ani v časoch, kedy našej prokuratúre vládli osoby dosadené politickými veličinami, ktoré si robili publicitu o tom ako oni bojujú za spravodlivosť. Vždy bola košeľa bližšia ako kabát a spis Gorila vysvetlil, prečo vždy panovala a panuje tichá dohoda o tom, že zlodejstvá predchádzajúcej politickej garnitúry sa nebudú reálne stíhať. Preto boli „zvolení“ Trnkovia, spolužiaci, Kováčikovia a ostatní. My chránime teba a ty budeš chrániť nás. To je základné heslo "štandardných" politických strán. Vieme, ktoré to boli a vieme, ktoré to sú.

  2. Špeciálna prokuratúra nie je nič iné ako právna ochranka pre politikov pre prípad, že by sa našiel nejaký odvážny prokurátor, ktorý chcel stíhať nejakého politika za korupciu. Nič iné. Túto inštitúciu si vymysleli chytráci a schválili im ju slabomyseľní (narozdiel, napríklad, od našej Súdnej rady, ktorú zase vymysleli slabomyseľní a schválili ju chytráci). Špeciálna prokuratúra funguje tak, že napríklad prenasleduje do krajnosti recesistu, ktorý si robí srandu z prezidentského kandidáta Fica (vyšetruje ho NAKA, zatýkajú nadránom kukláči a všetko ostatné ako vo filme o narkomafii), ale nie je mi známy ani jeden prípad, kedy by špeciálna prokuratúra reálne vyšetrovala významnejšiu korupciu politikov z vlastného podnetu. A na trestné oznámenia má vymyslený systém, ako tieto zametať pod koberec. Žiadne reálne výsledky, zato vysoké náklady a trvalé zabezpečenie beztrestnosti Fica a spol. (a každého pred ním a po ňom a jeho spol.). Kto si naozaj myslí, že špeciálna prokuratúra niečo robí pre ozdravenie tejto spoločnosti, potrebuje odbornú pomoc.

  3. Ústavný súd je najdôležitejší orgán určujúci mieru spravodlivosti v našom štáte. Z úrovne spravodlivosti na Slovensku, ktorú nielen ja, ale aj medzinárodné organizácie umiestňujú na úroveň v okolí štátov ako Zimbabwe a Tadžikistan, je teda možné odvodiť úroveň nášho Ústavného súdu. Zakladateľ tohto Slovenska to mal dobre vymyslené: O sudcoch ústavného súdu bude rozhodovať len vládna strana (to znamená len vodca vládnej strany) a nikto iný. A tak aj tieto kandidatúry najmä v poslednom čase vyzerajú – len ťažko by sme medzi nimi hľadali niekoho viac ako vysokopostaveného príslušníka politicko-súdnej mafie, a to prakticky bez akéhokoľvek vážnosti veci zodpovedajúcemu protestu médií (žiadne analýzy predchádzajúceho života, rozhodnutí a prepojení - nič). No ale práve spor o vymenovanie prof. Čentéša za generálneho prokurátora po prvý krát uvedenú hegemóniu narušil, keď náš ústavný súd, rozhodujúc, ako inak, striktne politicky, potvrdil prezidentovo právo skúmať u zvoleného kandidáta jeho vhodnosť na funkciu. Teraz, v prípade „hviezdnej roty“ kandidátov na sudcov ústavného súdu zo súpisky Smeru, sa to ústavnému súdu nehodí, a tak sa snaží, zase politicky, poprieť to, čo už raz rozhodol. Pán prezident sa ale drží, za čo mu patrí vďaka, i keď je treba povedať, že úlohu (ne)menovania naposledy navrhovaných smeráckych kandidátov zvládol nie celkom dokonale, za čo sa mu sudkyňa Baricová už promptne „odmenila“ rozhodovaním vo veci, v ktorej, ako kandidátka v tom istom postavení ako boli tí, o ktorých rozhodovala, bola zjavne zaujatá (nuž čo, o tom to celé je, ak to nejde inak, právo sa jednoducho poruší, veď nie je nikto, kto by na tom mohol niečo zmeniť!). Záver je teda jasný: Slovensko až do nálezu Ústavného súdu vo veci Čentéš bola, pokiaľ viem, jediná akože demokratická krajina, kde o ustanovení sudcov najvyššej súdnej inštancie rozhoduje jediný človek alebo garnitúra (Mečiar, Fico, Dzurinda). Všade inde je to tak, že napr. ich navrhuje prezident, schvaľuje horná komora parlamentu alebo sú potrebné rozhodnutia iných rôznych ústavných orgánov. A teraz je to takto snáď aj u nás (uvidíme dokedy).

Čo s tým?

Budeme musieť dozrieť ako národ. Budeme musieť mať elitu schopnú trvať na tom, že pravidlá sa neporušujú a že ten, kto ich porušil, musí byť potrestaný, a to bez ohľadu na to, či sa jedná o Mečiara, Fica, Dzurindu, sudcu alebo prokurátora alebo kohokoľvek iného. Musíme trvať na odmietnutí kompromisov a pochopiť to, čo nás učili naši starí otcovia: Kto klame, ten kradne. A kto kradne, ten klame. A že lojalita voličov (a novinárov) patrí len tým, ktorí prejavujú svoju lojalitu voči nám, bežným ľuďom Slovenska. Tým, ktorí chodia každý deň do práce, aby si mohli riadne plniť svoje záväzky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A riešenia? Prosím len tie ozajstné, nie nálepkové:

Súkromná žalovateľnosť trestných činov (vynechanie prokuratúry z trestného procesu, ak táto nekoná).

Voľba kandidátov na sudcov ústavného súdu len na základe súhlasu širokého spektra vládnych aj opozičných strán a len z osôb, ktoré spĺňajú zákonom stanovené najprísnejšie možné kritériá.

A ozajstné trestné stíhanie politikov, prokurátorov a policajtov, ktorí sa zapredali zločinu. Všetkých bez rozdielu.

Alojz Baránik

Alojz Baránik

Bloger 
  • Počet článkov:  79
  •  | 
  • Páči sa:  226x

Zástanca spravodlivosti aj tam, kde to nie je ľahké. Poslanec NR SR. Expert strany SaS pre legislatívu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu