reklama

III. Ako majú smerácki a iní kriminálnici zabezpečenú beztrestnosť - polícia

O tom, ako majú príslušníci vládnej kasty a ich spolupáchatelia, tzv. „podnikatelia“, zabezpečenú beztrestnosť na prokuratúre som písal minule a ešte predtým som písal o to tom, ako to pre nich „funguje“ na súdoch. Dnes teda niečo o tom, ako v tomto smere pracuje (a tiež „pracuje“) polícia. Na to, aby uvedená tzv. „multi-level“ ochrana fungovala, je potrebné, aby sa väčšina zločinov vládnej kasty zamietla pod koberec už na úrovni polície. Bolo by totiž pohľadovo neprijateľné (a vzhľadom na všadeprítomný rozsah aj prakticky nerealizovateľné), keby polícia systematicky pracovala na odhaľovaní zločinov, ktoré nivočia základy našej spoločnosti, a prokuratúra by ich vždy musela zametať pod koberec sama

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Súčasný, pre kriminálnikov ideálny, stav polície je výsledkom počiatočného impulzu daného samotným zakladateľom nášho štátu, ktorý, ako vieme, stanovil, že je výsadou vládnucej kasty, aby si zabezpečila svoju beztrestnosť tým, že kontroluje políciu bezvýhradne a bez ohľadu na zverstvá, ktorých sa príslušníci vládnej kasty dopúšťajú. Je však nemysliteľné, aby stav, v ktorom je slovenská polícia, mohol vzniknúť len za obdobie vládnutia jednej politickej garnitúry (napr. R. Fica). Je síce pravdou, že to, čo s políciou urobil R. Kaliňák, je dovedenie do krajnosti základnej tézy vládnej kasty, že polícia reálne vyšetrí prípad len ak k tomu dostane politický príkaz z hora (typicky, po medializácii a spôsobom, ktorý systém celkovo nezmení) a inak na všetko kašle (v lepšom prípade) alebo sa priamo podieľa na trestnej činnosti (minimálne tým, že na všetko kašle, ale často aj ako aktívnym krytím), ale stačí sa pozrieť na históriu obsadenia vedenia ministerstva vnútra a vedenia polície a musí nám byť jasné, že aj tí, od ktorých ich voliči v minulosti právom očakávali, že urobia hlboké zmeny vo fungovaní polície, nič podstatné neurobili – daný stav im zrejme vyhovoval. Neurobili nič, čo by zabezpečilo, že sa už polícia nebude dať zneužívať a že bude jej vedenie natrvalo obsadené takými ľuďmi, ktorí jednoducho nedovolia prepadnutie sa polície na (a) bezmocnú masu voličov Fica a Kaliňáka, (b) len na politickú výzvu konajúce figúrky a (c) politickú a fyzickú ochranku vládnucej kasty (a nikoho iného, napriek opozeraným sloganom na ich predražených autách), konajúcu len na jej príkaz (a inak nie). Zjavne, nech boli pri moci ktorékoľvek zo „štandardných“ strán, až príliš sa im hodilo, že políciu ovládajú v čase, kedy si robia svoje kšefty (pripomínam, napríklad, že nie je logicky možné pochybovať o tom, že spis Gorila je len vrcholom ľadovca, keďže sme sa o ňom dozvedeli len vďaka chybe systému spôsobenej nenormálnym zhlukom náhod). A nikdy, neporušili nepísanú dohodu o tom, že minulá vládna garnitúra sa za jej rozkrádačky nestíha, pretože potom ani oni nebudú stíhať nás. Pritom, nominanti tzv. pravicových strán mohli vytvoriť políciu ako samostatný, politicky obmedzene kontrolovateľný a profesionálny orgán, ale miesto toho vyhadzovali ľudí, ktorí sa o samostatnosť polície snažili, a dosadzovali tam poslušných neschopákov (čo je jedna zo základných kádrových schém komunistov) a často na základe požiadaviek ich financujúcich oligarchov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každý z nás počul nejednu historku o tom, ako policajti postupujú protizákonne a často aj korupčne. Je síce pravdou, že drobná korupcia, typu "zaplať akože pokutu a nechci blok" je aspoň v mojom okolí na výraznom ústupe, ale tam, kde sa jedná o vyšetrovanie trestných činov, je to rovnako zlé ako kedykoľvek predtým. Nie som si istý, či dnes stále ešte sú policajti kriminálky schopní pripútať ženu o radiátor tak, ako to urobili (doteraz beztrestne!) v roku 2013, ale to je, myslím, len otázka zvýšenia ich sofistikovanosti tak, aby sa na to neprišlo. Každopádne, žiaden policajt nebol za uvedené zverstvo trestne stíhaný, a tak je skôr otázka času, kedy zas dôjde k tomu, že niekto pozabudne na to, že sudcovsko-prokurátorsko-policajná mafia sa nesmie provokovať, pretože táto je schopná všetkého.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V súvislosti s políciou je dobré si tiež uvedomiť tiež to, čo predurčuje jej „kvalitu“ aj do budúcna:

  1. Polícia je paralyzovaná nielen „zhora“, ale aj na širšej báze tým, že aj tí, čo sa do polície dostali po zásluhe, teda ako riadni, slušní uchádzači a absolventi štúdia na Policajnej akadémii, rýchlo prichádzajú o ilúzie, keď poznávajú, že nemajú žiadnu možnosť iniciatívy, sú zahltení bezmyšlienkovým papierovaním bez najmenšej reálnej celospoločenskej potreby a dostávajú sa do koľají postupov, ako o nich píšem vyššie. Preto je aj v prípade polície v stave, v ako dnes je, v podstate nezmysel hovoriť, že treba podať trestné oznámenie ako riešenie nejakého problému. Treba si uvedomiť, že polícia má povinnosť konať vo veci každého podozrenia z trestného činu a to, že zjavne tak väčšinou nekoná, je dôkazom toho, že je to dôsledok takéhoto nastavenia systému, nie zlyhania jednotlivcov. Trestné oznámenie by teda malo prichádzať v úvahu len pri trestných činoch, o ktorých sa polícia nemá možnosť dozvedieť, nie tých, o ktorých každý policajt musí vedieť. Teraz je to tak, že sa mladí policajti učia ako sa oznamovateľa trestného činu zbaviť, nie ako vybaviť jeho oznam tak, ako si to spoločnosť žiada.

  2. No a, samozrejme, potom sú tu tí všetci, ktorí sa na Policajnú akadémiu dostali cez úplatok (štandardnosť ktorého postupu bola vyjadrená tiež „potrestaním“ korupčného šéfa Policajnej akadémie a jeho načasovaním po dlhých rokoch jeho pôsobenia). Títo policajti, daním takéhoto úplatku ako keby dali základný prísľub toho, že budú navždy myslieť na to, že ich dráha boja so zločinom sa začala spáchaním zločinu. A teda sú navždy v rukách tých, ktorých predstavy o tom, ako má fungovať polícia, musia realizovať.

Často sa opakuje, že väčšina policajtov sú slušní ľudia. S tým sa dá len súhlasiť. Ťažšou by bola odpoveď na otázku ako je to so slušnosťou vedenia polície. Ak sa ale na to pozrieme dnes, vyzerá to tak, že čím vyššie ideme, tým je odpoveď na takú otázku ľahšia. A v tom spočíva aj riešenie, čo je s políciou potrebné robiť, aby sa zvýšila jej morálka a jej kvality vôbec.

Alojz Baránik

Alojz Baránik

Bloger 
  • Počet článkov:  79
  •  | 
  • Páči sa:  226x

Zástanca spravodlivosti aj tam, kde to nie je ľahké. Poslanec NR SR. Expert strany SaS pre legislatívu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu