Pripravený pre ľudí? Spoločne to dokážu? Prezident a zmeny ústavy.

Autor: Alojz Baránik | 13.3.2014 o 17:28 | (upravené 23.4.2014 o 15:32) Karma článku: 16,31 | Prečítané:  838x

Základným zdrojom demokracie je kontrola dodržiavania pravidiel vo vedomí, že osoby v postavení moci sú nedôveryhodné, pokiaľ sa nepreukáže inak. Vychádzajúc z uvedenej tézy, formovanej a opakovanej po stáročia počínajúc tvorcami americkej ústavy,  musíme sa usilovať o také zmeny ústavy, ktoré v čo najväčšej miere zabezpečia vzájomnú kontrolu nielen inštitúcií štátu, ale aj jednotlivých osôb, ktoré reálne vykonávajú moc nad obyvateľmi Slovenska.

Keď za popretia najzákladnejšieho pravidla vzájomnej kontroly orgánov štátu došlo k tomu, že  Š. Harabin bol vymenovaný za predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady, zákonodarná moc, výkonná moc a súdna moc sa nielenže vzájomne nekontrolovali, ale naopak, vzájomne spolupracovali spôsobom v podstate nie iným ako medzi sebou spolupracujú jednotlivé zložky kriminálnej organizácie. Preto úpravy slovenskej ústavy musia smerovať k tomu, aby sa takéto excesy neopakovali a aby sa dôsledky takých excesov čo najviac eliminovali. Inak všetky zmeny ústavy, ak nejaké vôbec budú, znamenajú len utvrdenie súčasného stavu.

Ako vieme, slovenská ústava, reflektujúc dobu svojho vzniku a jej autorov, nesie všetky známky toho, že bola napísaná tak, aby sa dala ľahko porušovať. A uvedený prípad takého porušovania je len jednen z mnohých. Ak teda chceme naozaj žiť v demokracii, a teda sa neuspokojiť s tým, čím nám (peniazmi alebo svojim egom) skorumpovaní politici vymývajú mozgy skrze k dokonalosti zvládnutých klamacích techník, musíme politikom nedôverovať a usilovať sa dostať do riadenia nášho štátu, a teda aj nášho života, také osoby, ktoré (slovami generála MacArthura) budú nielen napomáhať tomu, že sa demokracia bude posilňovať, ale aj zabezpečia, že sa demokracia naozaj posilní. Dokiaľ sa aspoň v jednom centre štátnej moci toto nepodarí, bude jedno, čo je napísané v našej ústave, pretože tí, ktorí jej dodržiavanie majú kontrolovať, sú v prevažnej časti jej vždy pripravenými porušovateľmi.

Áno, zmeňme ústavu, ale len tak, ako je to nutné na reálne rozbitie monolitu parlamento-vlády, harabino súdov a neschopnej a (napriek uisťovaniu najvyššieho) politicky ovládanej polície a prokuratúry. A zvoľme si prezidenta, ktorý dáva najväčšie záruky, že ide do boja za lepší život nás všetkých, nie len tých vyvolených.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum: SaS predbehla v preferenciách SNS, do parlamentu by sa dostalo aj KDH

Ak by sa parlamentné voľby konali počas predchádzajúceho víkendu, súčasná koalícia by v parlamente získala 69 mandátov.

BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

Ťapáková zarába viac ako minister, no nemáte právo to vedieť

Právo na súkromie je dôležitejšie.

PLUS

Prečo treba chrípku vypotiť?

Mnoho ľudí netuší, čo znamená zvýšená teplota a prečo je pre telo vlastne užitočná.


Už ste čítali?