Znásilnenie nie je láska a úplatok nie je provízia.

Autor: Alojz Baránik | 20.1.2012 o 8:54 | (upravené 20.1.2012 o 11:37) Karma článku: 13,93 | Prečítané:  1760x

Bossovia médií asi nevidia rozdiel. Obrazom pretrvávajúcej negramotnosti, falošnosti a  vymývania mozgov v našich médiách je neznalosť významu bežných pojmov. Skutočnosť, že mnohé noviny u nás sú politicky-mafisticky ovládané, spôsobuje, že žiaden dobrý, alebo aspoň nadaný novinár (rozumej taký, ktorý nie je bezcharakterný) v nich nechce pracovať.

 

Negramotnosťou je, keď médiá hovoria o krádeži tak, že niekto niečo scudzil miesto odcudzil. Alebo o „lukratívnom" pozemku miesto o pozemku na (napríklad) atraktívnom mieste.

Falošnosťou je, keď médiá hovoria o vagabundovi ako o „podnikateľovi". Naše médiá akosi nepripúšťajú, že podnikateľ má byť ten, kto riskuje v nádeji na úspech a tým vytvára hodnoty. Že podnikateľom je aj ten, kto ráno vstáva s obavami či jeho firma uspeje, či bude mať na platy svojich zamestnancov a či mu zostane aspoň toľko, koľko by zarobil keby bol zamestnaný. A že to je iné ako byť kriminálnikom, teda niekým, kto je síce tiež na „voľnej nohe", ale je napr. výpalník (alebo prípadne veľkovýpalník, tzv. Gorilista).

Vymývaním mozgov je, keď médiá, keď hovoria o tom, čo sa odohrávalo v spise Gorila, používajú miesto slova úplatok pojem „provízia". Provízia je odmena za sprostredkovanie. Sprostredkovanie je zákonom upravená, štátom podporovaná a spoločensky žiadúca činnosť, z ktorej štátu a spoločnosti plynie prospech napr. v podobe daní.

Úplatok je poskytnutie peňazí alebo inej výhody v rámci zločinu napr. podplácania vo veciach všeobecného záujmu, teda je to takmer protikladom pojmu provízia, pretože je poskytovaný ako súčasť zločinu a štát a spoločnosť v dôsledku toho stráca. Stráca najmä tým, že ten, kto dáva úplatok tak robí preto, lebo určite aspoň o 10-násobne (a pravdepodobne 100 a viac-násobne) ukráti štát  pri transakcii kvôli ktorej úplatok dal.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin uniká disciplinárnym trestom

Sudcovi hrozí pokuta, preradenie na súd nižšieho stupňa, ale aj strata talára. Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?